כירופרקטיקה בספורט

טיפול כירופרקטי יכול לתת לאימונים האתלטיים שלכם חדות, לשפר את היכולות האתלטיות שלכם, לשמור על בריאותכם בכושר שיא ולמנוע מפגיעות קלות להחמיר ולהפוך לפגיעות רציניות.

טיפול כירופרקטי יכול לתת לאימונים האתלטיים שלכם חדות, לשפר את היכולות האתלטיות שלכם, לשמור על בריאותכם בכושר שיא ולמנוע מפגיעות קלות להחמיר ולהפוך לפגיעות רציניות.

כירופרקט הנבחרת

זו הסיבה שתמצאו כירופרקט כ"דוקטור הנבחרת" של ספורטאים מקצוענים, נבחרות כדורגל, כדורסל, רוגבי, טניס, ריצה, אגרוף, הרמת משקולות של מכללות, של אוניברסיטאות ושל בתי ספר. זו גם הסיבה שאלופים כמו אוונדר הוליפילד – איגרוף; לנס ארמסתרונג – תור דה' פראנס; איוון לנדל, ג'ו מק'נרו ומרטינה נווראטילובה – טניס; מרסלו אנג'ליני ודניאלה בוסון – בלט; טייגר וודס – גולף ואפילו מתחרים במרוצי מכוניות, נעזרים בכירופרקטיקה. כירופרקטורים עוזרים לכל הספורטאים האלו, בכל ענפי הספורט להישאר על המגרש בתחרות ולמנוע מפגיעות קלות להסתבך ולהפוך לבעיות גדולות, ללא שימוש בתרופות או ניתוחים. 1

שיפור זמן התגובה והתיאום (קואורדינציה)

השוואה בין ההישגים של קבוצת אתלטים שנעזרים בטיפול כירופרקטי, עם קבוצת ביקורת שלא קיבלה כל טיפול לזריזות, שיווי משקל, כוח, מהירות, תגובה וזמן תגובה של היד.

אחרי שישה שבועות אימון היה לקבוצה הכירופרקטית שיפור של 10.7% בהישגים האתלטיים, בעוד שלקבוצת הביקורת היה שיפור של 4.5%. אחרי 12 שבועות היה לקבוצה הכירופרקטית שיפור של 16.7%! הספורטאים (הכירופרקטיים) הגיבו מהר יותר, התיאום (קואורדינציה) שלהם היה טוב יותר, התנועות העדינות שלהם היו מדויקות יותר עם שיפור במיקוד ובדיוק. כל אלו מביאים לביצועים אתלטיים טובים יותר". 2

אתלטים רבים חובבנים ומקצועיים, לא מגיעים לתחרות מבלי לעבור קודם בדיקת עמוד שדרה וכיוון. זו הסיבה שבגללה 75% מהשחקנים בקבוצת סאן פראנסיסקו 49 עברו בדיקת עמוד שדרה וכיוון כירופרקטי ביום שהם זכו בסופר-בול ב-1990. 3   ד"ר ניק את'נס, הכירופרקט שלהם, אמר ש:"ספורטאים תמיד מחפשים דרכים נוספות לשיפור הביצועים וההישגים שלהם בתחרויות; טיפול כירופרקטי הוא אחת הדרכים הטובות ביותר להשיג ולממש את זה". 4. זו הסיבה שבגללה/בזכותה היו 16 כירופרקטורים מ-12 מדינות באולימפיאדת סיאול ב-1988. 5

כירופרקט הקבוצה

שלא נשכח את מיליוני האנשים שמתאמנים אירובית באופן סדיר. אימון סדיר הרבה יותר יעיל ומשיג תוצאות כשעמוד השדרה מאוזן. "כושר גופני" צריך לכלול תמיד "הכנסה לכושר" של עמוד השדרה והרקמות סביבו על ידי כירופרקט טוב.

מקצועות הספורט דורשים ומחייבים טיפול כירופרקטי

לדוגמה גולף, טניס, כדוריד וכדורגל הם כולם מקצועות שמפעילים יותר צד אחד, דבר שיכול לגרום לעמוד השדרה לצאת מהאיזון הטבעי שלה. שידרה לא מאוזנת יכולה לגרום לשחיינים להפעיל צד אחד יותר מהשני – דבר שעלול לפגוע בהישגים ובביצועים.

אבל אינכם צריכים להיות ספורטאים אולימפיים, או מתאמנים "מאוד רציניים" על מנת ליהנות מהתועלות של הטיפול הכירופרקטי. 8.5% מהאוכלוסייה נפגעים מדי שנה מפגיעות ספורט. 6 בישראל קורות כ-595,000 פגיעות ספורט, שלד ושרירים בשנה, וכל אחד עם פגיעה כזו צריך בדיקות עמוד שדרה סדירות.

גם סוגי הספורט העדינים והקלים יותר גורמים נזקים מפגיעות מיניאטוריות (micro-trauma), השונות מפגיעות גסות (macro-trauma). משחקי שולחן מהנים כמו ביליארד, בריכה או טניס, נראים שונה מאוד מהתנגשויות של שחקני רוגבי, כדורגל או כדורסל, אבל פגיעות מיניאטוריות נגרמות מתנועות

 

 

חוזרות שיכולות לעייף ולשחוק בצורה חמורה את חלקי ומפרקי הגוף, באותה חומרה כמו התנגשות עם מגן במשחק כדורגל או ריצה אל תוך קיר.

מה עושה הכירופרקט שלכם?

הכירופרקט מאזן את עמוד השדרה ומשחרר לחצים מהמפרקים, השרירים, הרצועות והעצבים. פגיעות ספורט כמעט תמיד תוקעות או מוציאות מאיזון את עמוד השדרה והרקמות מסביב. חבלה בכל מקום בגוף, יכולה לפגוע בעמוד השדרה. מכה בצלעות, ברגליים, בכפות הרגליים, בראש בכתפיים או בבית החזה יכולים להקרין ולפגוע בתפקוד השידרה. אם אתם מתאמנים בספורט כלשהו, עליכם לעבור בדיקות סדירות, על מנת להבטיח שעמוד השדרה שלכם מתפקד בצורה מאוזנת וחופשייה מחוסר איזון (תת נקיעה) של חוליות שגורמות ל"לחץ" על העצבים (תת תזוזה חולייתית). טיפול כירופרקטי יכול לתת לכם את השיא המנצח. זו הסיבה שבגללה/בזכותה ישנם כל כך הרבה אתלטים חובבנים ומקצוענים שאינם חולמים להיכנס לתחרות ללא בדיקה כירופרקטית.

חבלה חמורה?

אתלטים זקוקים לכירופרקטיקה אחרי חבלות. מקצוע הרפואה האורתודוקסית התמחה בטיפול וניהול של שברים, קריעת רקמות, קריעת רצועות, נקעים, איבוד דם ונוזלים וטיפולי חירום אחרים. אולם מרבית נפגעי תאונות הדרכים יוצאים מבתי החולים עם סבלוקסציות חמורות לעמוד השדרה, כיוון שרופאים (M.D.) אינם לומדים ואינם מיומנים במציאה, אפיון ותיקון של סוג זה של פגיעות שדרתיות. זה התחום והמומחיות של הטיפול הכירופרקטי.

לפני ניתוח, אם הדבר אפשרי, יש לבדוק ראשית ולשקול כירופרקטיקה ושיטות טבעיות. הכוכב האלוף – ג'ו מונטאנה אמר: "חבל שלא התחלתי טיפול כירופרקטי לפני שנים, כשהתחילו לי כאבי הגב, ואולי לעולם לא הייתי מגיע לניתוח הזה". 7

אוונדר הוליפילד, אלוף העולם באגרוף במשקל כבד, מדגים את ההתייחסות והגישה של אתלטים בינלאומיים מפורסמים רבים: "ברור לי שהגעה סדירה לכירופרקט, עוזרת ומשפרת את הביצועים שלי. פעם אחת נסעתי 32 ק"מ כדי לראות כירופרקט לפני קרב. אני חייב לעבור כיוונון לפני שאני נכנס לזירה". 8

מה לגביכם?

רוצים את התוספת המנצחת הזו? קצת יותר איזון? קצת יותר קלילות של הצעדים? "להיכנס לכושר?" אז אתם צריכים לכלול אימוני כושר תקופתיים סדירים גם לעמוד השדרה שלכם.

צריכים דוקטור לספורט?

דוקטורים רבים לכירופרקטיקה מטפלים בשחקני ליגות ילדים שכונתיות, בבתי ספר ובקבוצות מקצועניות. למה שלא תפנו אל הכירופרקט שלכם באזור מגוריכם?

 

 

 

 

מקורות:

 

1. Halderman, S. Spinal manipulative therapy in sports medicine. (Clinics in Sports Medicine), 1986, (5), p. 277

2. Lauro. B.M. Chiropractic effects on athletic ability, (Chiropractic: The Journal of Chiropractic Research and Clinical Investigations). 1991

3. News release. (International Chiropractic Association Review), Mar/Apr, 1990

4. Interview with Nick Athens, D.C. (Chiropractic Achievers) Nov/Dec 1989 p.38

5. International Affairs. (Chiropractic Sports Medicine) 1989, (3(1)), p 14

6. (News and World Report) July 31, 1989, p.56

7. Interview with Nick Athens, D.C. (Today's Chiropractic), Mar/Apr 1989, pp. 60-63

8. (Athletic excellence through chiropractic) pamphlet. Pomona, NY Chiroforce, 1991, p.3

All information provided by: 1997(tm)Ted Koren, D.C.,All Rights Reserved. Koren Publications

Category: Sports